KANCELARIA ADWOKACKA

Adwokat Dorota Paździora

Blog

person holding pencil near laptop computer
Śmierć dłużnika, co dalej...?
09 stycznia 2023

Śmierć dłużnika nie oznacza umorzenia czy też wygaśnięcia długu. Wręcz przeciwnie nadal można go egzekwować. Zgodnie z prawem, w momencie śmierci majątek osoby zmarłej podlega dziedziczeniu. Składają się na niego jednak nie tylko zgromadzone za życia aktywa - np. pieniądze na koncie czy nieruchomości, ale także pasywa, a więc zobowiązania finansowe. Zgodnie z art. 922 k.c. obowiązki regulowania niespłaconych długów spadkowych z chwilą śmierci przechodzą na jego spadkobierców. W przypadku kilku spadkobierców ponoszą oni odpowiedzialność solidarną do czasu podziału spadku. Dla wierzyciela jest to komfortowa sytuacja, gdyż może domagać się spłaty całości lub części długu od wszystkich spadkobierców, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Po dziale spadku każdy ze spadkobierców odpowiada za dług do wysokości swojego udziału w spadku.

Jak ustalić spadkobierców?

1. Zapytanie do Sądu Rejonowego właściwego ze względu na ostatnie miejsce mieszkania dłużnika

2. Sprawdzenie Rejestru Spadkowego i rejestru Aktów Poświadczenia Dziedziczenia.

3. W przypadku braku wiedzy o spadkobiercach, dłużnik ma interes prawny do wystąpienia z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po dłużniku.

W sądzie można dowiedzieć się czy zostało wszczęte, jest prowadzone lub zostało zakończone postępowanie spadkowe po zmarłym dłużniku.

Jeżeli postępowanie toczy się, to można złożyć wniosek o przyłączenie się do postępowania spadkowego, a jeżeli zostało zakończonego należy wnioskować o wydanie odpisu postanowienia o nabyciu spadku. Można również uzyskać dostęp do akt powołując się na swój interes prawny. W ten sposób uzyskamy dane osobowe spadkobierców.

Wierzyciel wykazując swój interes prawny w ustalenie spadkobierców zmarłego dłużnika, uzyska wgląd do akt, w których sąd zarejestrował przesłany przez notariusza akt poświadczenia dziedziczenia lub oświadczenie o odrzuceniu spadku.

Rejestr Spadkowy ma formę elektroniczną, przez co jest wygodny w użytkowaniu. Można tam sprawdzić:

  • Notarialne akty poświadczenia dziedziczenia sporządzone po 1 marca 2009 r.

  • Sądowe stwierdzenia nabycia spadku wydane po 8 września 2016 r.

  • Europejskie poświadczenia spadkowe wydane w Polsce po 8 września 2016 r.

Ponadto przez wpisanie danych zmarłego dłużnika dowiemy się czy toczyło się po nim postępowanie spadkowe oraz gdzie, lub czy został sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia. Dane ewentualnych spadkobierców nie będą figurowały w Rejestrze, ale znając miejsce przeprowadzenia postępowania spadkowego uda się je ustalić.

Jeżeli wierzyciel ustali, że postępowanie spadkowe po dłużniku nie było prowadzone to sam musi wszcząć postępowanie spadkowe, składając do Sądu Rejonowego, właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania dłużnika wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, do którego załącza informacje o istnieniu długu, opisując swój interes prawny do wszczęcia takiego postępowania,
a także ponosi opłatę od wniosku. Bardzo rzadko zdarza się, że wierzyciel ma wiedzę, kto powinien dziedziczyć po jego dłużniku. Po złożeniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku sąd wezwie wnioskodawcę do wskazania następców prawnych (spadkobierców).

Wierzyciel – wnioskodawca powinien wystąpić do:

  • urzędu miasta lub gminy ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy lub

  • wydziału Udostępniania Informacji Departamentu Spraw Obywatelskich MSWiA

W celu ustalenia kręgu spadkobierców.

Po więcej zapraszam do kontaktu.

 

 

 

  Jesteśmy tutaj  

  Kontakt z nami  

Tel. + 48 501 369 018

 

e-mail: dorota.pazdziora@vp.pl

 

Jesteśmy do dyspozycji

od poniedziałku do piątku

w godzinach

od 10:00 do 19:00

 

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Siedziba:

ul. Chłodna 22A lok. 9/10
00-891 Warszawa

 

Filia:

al. Zwycięstwa 6/1a
41-200 Sosnowiec

 

Adres do korespondencji:

ul. Marszałka J. Piłsudskiego 7A lok. 17

41-200 Sosnowiec